Fundacja czy Stowarzyszenie? Wybór formy prawnej dla Twojej organizacji

Zakładając organizację często zastanawiamy się, jaką formę prawną wybrać. W zależności od wizji i misji, którą chcemy realizować, musimy określić, czy będzie to fundacja czy stowarzyszenie. Obie formy mają swoje specyficzne cechy, zalety i wady, które warto rozważyć przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Fundacja – Czym jest i jak ją założyć?

Czym jest Fundacja?

Fundacja to niezarobkowa forma organizacji, której celem jest gromadzenie majątku i przeznaczanie go na cele statutowe. Ich działania powinny wywierać wpływ na dobro publiczne, wspierać i organizować inicjatywy charytatywne. Ten rodzaj NGO opisuje ustawa o fundacjach.

Jak założyć Fundację?
  • Założyciel: Do powstania fundacji potrzebny jest co najmniej jeden założyciel, czyli fundator.
  • Majątek: Fundator odpowiedzialny jest za przekazanie na rzecz fundacji majątku oraz dopełnienie formalności przed notariuszem. To mogą być pieniądze lub rzeczy. Fundacja powinna posiadać swój majątek już w momencie rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym.
  • Zarząd: W fundacji najwyższym organem władzy jest zarząd, który kieruje jej działaniami. Na czele tego organu stoi Prezes. Zarząd reprezentuje fundację na zewnątrz i podejmuje decyzje dotyczące jej funkcjonowania.
  • Rejestracja: Podstawowymi dokumentami rejestrowymi są m.in. uchwała fundatora o przyjęciu statutu, wyborze organów, oświadczenie o wyborze ministra, KRS W-20 i KRS-WK. Koszt rejestracji Fundacji to 250zł opłaty sądowej.

Stowarzyszenie – Czym jest i jak je założyć?

Czym jest Stowarzyszenie rejestrowe?

Stowarzyszenie to organizacja skupiająca osoby, które chcą rozwijać swoje zainteresowania lub osiągnąć wyznaczone cele społeczne, kulturalne czy naukowe. Stowarzyszenie posiada osobowość prawną i może prowadzić działalność gospodarczą zgodną ze swoimi celami statutowymi.

Jak założyć Stowarzyszenie rejestrowe?
  • Członkowie: Do powstania stowarzyszenia rejestrowego (posiadającego wpis w Krajowym Rejestrze Sądowym) potrzebne jest minimum 7 osób. (Stowarzyszenie zwykłe można założyć już przy trzech członkach)
  • Formalności: Do założenia stowarzyszenia nie jest potrzebny akt notarialny. Wystarczy przyjęcie statutu, uchwał i oświadczeń przez walne zebranie członków założycieli.
  • Organy: W stowarzyszeniu rejestrowym najwyższym organem jest walne zebranie członków. Komisja rewizyjna stoi na straży przestrzegania i zasad oraz kontroluje prace Zarządu, który reprezentuje organizację na zewnątrz i podejmuje decyzje dotyczące jej funkcjonowania.
  • Majątek: Stowarzyszenie nie wymaga posiadania kapitału założycielskiego.

Podobieństwa i Różnice

Podobieństwa:
  1. Mogą uzyskać status organizacji pożytku publicznego.
  2. Osiągają wyznaczone sobie cele społecznie lub gospodarczo użyteczne.
  3. Mogą realizować cele zawarte w ustawie o działalności pożytku publicznego.
  4. Mogą uzyskiwać granty i dofinansowania.
  5. Mają obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych i podlegają kontroli wewnętrznej.
Różnice:
  1. Cel:
    • Stowarzyszenie: każdy zgodny z prawem, niezarobkowy.
    • Fundacja: zgodny z prawem, społecznie lub gospodarczo użyteczny, niezarobkowy.
  2. Majątek:
    • Stowarzyszenie: przy tworzeniu nie jest potrzebny.
    • Fundacja: jest podstawą działania, tzw. fundusz założycielski.
  3. Władze:
    • Stowarzyszenie: walne zgromadzenie, komisja rewizyjna, zarząd.
    • Fundacja: zarząd i nieobowiązkowo organ kontroli wewnętrznej (rada Fundacji).

Podsumowanie

Decyzja o wyborze między fundacją a stowarzyszeniem powinna być uzależniona od celów, które chcemy osiągnąć, oraz od zasobów, jakimi dysponujemy. Każda z tych form ma swoje specyficzne wymagania i możliwości, które mogą lepiej lub gorzej odpowiadać naszej wizji organizacji.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat NGO? Skorzystaj z Centrum Sektor3.