Obowiązki organizacji pozarządowej po jej założeniu

Założenie fundacji to złożony proces, który wymaga czasu, zaangażowania i spełnienia wielu formalności. Jednak to nie koniec pracy. Po rejestracji fundacji w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) należy pamiętać o kilku kluczowych obowiązkach. W tym artykule przedstawiamy najważniejsze z nich.

1. NIP-8, czyli zgłoszenie danych uzupełniających

Jednym z pierwszych kroków po założeniu fundacji jest złożenie formularza NIP-8 do urzędu skarbowego. Formularz ten służy zgłoszeniu danych uzupełniających. Fundacja ma na to 21 dni od dnia rejestracji w KRS. Jest to niezbędne, aby urzędy miały pełen zestaw informacji o nowo powstałej organizacji.

2. Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR)

Każda fundacja wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego musi zgłosić informacje do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR). Niezależnie od wielkości organizacji, wysokości przychodów czy zakresu działalności, obowiązek ten jest obligatoryjny. Nowo zarejestrowana fundacja ma 14 dni od momentu rejestracji w KRS na dokonanie tego zgłoszenia.

3. Zakładanie konta bankowego przez organizację

Kolejnym krokiem jest założenie konta bankowego. Fundacja może otworzyć rachunek w tradycyjnym banku z fizycznymi placówkami lub w banku elektronicznym. W obu przypadkach konieczne jest podpisanie umowy o prowadzenie rachunku. Osoby upoważnione do tego są zgłoszone w statucie fundacji (reprezentacja).

4. Wewnętrzna polityka rachunkowości i polityka ochrony danych osobowych

Fundacja musi również opracować wewnętrzną politykę rachunkowości oraz politykę ochrony danych osobowych. Polityka rachunkowości obejmuje zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych, sporządzania sprawozdań finansowych oraz procedury kontrolne. Polityka ochrony danych osobowych natomiast reguluje zasady przetwarzania danych osobowych zgodnie z przepisami RODO.

Podsumowanie

Założenie fundacji to dopiero początek drogi. Aby organizacja mogła działać zgodnie z prawem i skutecznie realizować swoje cele, konieczne jest spełnienie kilku formalności po rejestracji. Obowiązki organizacji pozarządowej po jej założeniu to m.in.: złożenie formularza NIP-8, zgłoszenie do CRBR, założenie konta bankowego oraz opracowanie wewnętrznej polityki rachunkowości i ochrony danych osobowych. Pamiętajmy, że dbałość o te elementy pozwoli naszej fundacji działać sprawnie i zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat NGO? Sprawdź ofertę Centrum Sektor3!