Tytuł projektu: Dobry klimat Wrocławia!

Okres trwania: 01.09.2023 do 31.12.2023

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach programu Europejski Korpus Solidarności.

Opis:  Nasz projekt jest inicjatywą oddolną i lokalną tworzoną przez grupę 6 młodych ludzi- poznaliśmy się na jednym osiedlu. Zdecydowaliśmy o tym, że nasza energia do działania powinna być spożytkowana szerzej społecznie. Niektórzy z nas angażują się już od kilku lat w inicjatywy prospołeczne, również te własnego autorstwa, w ramach działań na osiedlach: Kozanów i nie tylko. Partyk Jurkowski zrealizował kilka projektów lokalnych o charakterze edukacyjnym i kulturalnym w ramach Mikrograntów młodzieżowych, a w zeszłym roku (2022) w ramach EKS (projekt “Nasz GŁOS ma znaczenie! –wrocławska orkiestra młodzieżowa”).

Projekt, który zrealizowaliśmy, miał na celu zaangażowanie min. 20 mieszkańców i mieszkanek wrocławskich osiedli we wspólne działania proekologiczne, był więc rozpoczęciem naszych aktywnych działań. Zrealizowaliśmy go, ponieważ bardzo ważna jest dla nas ekologia. Pomysł tego projektu narodził się, gdyż wierzymy, że proekologiczne działania są niezbędne dla przyszłości naszej planety -najpierw w skali mikro-osiedla, jak i potem makro-globalnie. Wraz z postępującą industrializacją, zmiana klimatu, zanieczyszczenie powietrza i wody oraz degradacja gleby stają się coraz większym problemem dla ludzkości. Dlatego uważamy, że każdy z nas jest odpowiedzialny za ochronę środowiska i poprawę jakości życia na Ziemi. Nie wolno czekać, aż inni coś zrobią, możemy zacząć sami, tu i teraz. Chcemy w ten sposób przyczynić się do zmniejszenia negatywnego wpływu człowieka na środowisko naturalne i do popularyzacji proekologicznych działań wśród mieszkańców i mieszkanek naszej okolicy.

Z drugiej strony zauważyliśmy, że na naszym osiedlu jest niewielka integracja. Uznaliśmy to za problem, ponieważ uważamy, że dobre relacje międzyludzkie są bardzo ważne dla jakości życia w danym miejscu, równie ważne jak ekologia. Dbałość o środowisko i relacje międzyludzkie-to wszystko składa się wg nas na dobry klimat.

W ramach projektu zorganizowaliśmy dla innych warsztaty, na których razem tworzyliśmy domki dla owadów oraz karmniki dla ptaków. Była to doskonała okazja do integracji sąsiedzkiej oraz przekazania wiedzy na temat ekologii. Podczas warsztatów opowiedzieliśmy o roli owadów i ptaków w ekosystemie oraz o tym, jakie korzyści dla środowiska i dla nas samych płyną z tworzenia takich domków i karmników. Promowaliśmy również ideę kompostowania odpadów i niemarnowania jedzenia, a także zachęcaliśmy do tworzenia ekologicznych prezentów na święta Bożego Narodzenia. Naszym celem była nie tylko edukacja, ale również praktyczne działanie. Wieszaliśmy więc domki dla owadów i karmniki dla ptaków na terenie naszego osiedla i jego okolic.

Stworzyliśmy projekt, który nie tylko przyczyni się do poprawy stanu środowiska naturalnego w naszej okolicy, ale także stał się okazją do spotkań, rozmów i wspólnych działań, impulsem do zacieśnienia więzi międzyludzkich, do stworzenia społeczności o wyraźnie proekologicznych wartościach i do wspólnego działania na rzecz dobra naszej planety.

Członkowie i Członkinie grupy inicjatywnej:

Patryk Jurkowski: Od 2019 aktywista społeczny z zapałem do organizacji młodzieżowych oraz artystycznych projektów. Zorganizował już ponad 10 projektów mających na celu poprawę integracji społecznej. W zeszłym roku organizował projekt “Nasz GŁOS ma znaczenie! -Wrocławska Orkiestra Młodzieżowa” w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności. W 2022 roku stworzył grupę nieformalną “MŁODA SCENA”, której misją jest integracja sąsiadów miasta Wrocław oraz organizacja różnych artystycznych wydarzeń, takich jak wystawy lub koncerty. Na co dzień zajmuje się tworzeniem muzyki, komponuje, gra na pianinie, pisze piosenki, które później śpiewa, prowadzi artystyczne warsztaty. Interesuje się również fotografowaniem oraz działaniem proekologicznym. Do projektu wniesie dobry nastrój na spotkaniach, główną dbałość o organizację projektu, a więc podział zadań i obowiązków pomiędzy uczestnikami/czkami. Będzie prowadził warsztaty oraz zajmie się zarządzaniem budżetem i motywowaniem uczestników/czek oraz grupy do działań.

Dominika Wylezińska: Koordynatorka projektu „Muralki”, zrealizowanemu dzięki Kuźni Projektów, mającemu na celu zwiększenie świadomości dotyczącej dzikich zapylaczy. W 2022 roku zaadoptowała około 400 pszczół murarek i w tym roku na działce postawiła wielki hotel dla kolejnego 1000 owadów. Ukończyła studia pierwszego i drugiego stopnia na kierunku ochrona środowiska na Politechnice Wrocławskiej. Prezes koła naukowego KN Ekomery, zajmującego się polimerami. W 2022 roku wyjechała na projekt z programu Erasmus, dotyczący biodegradowalnych opakowań od ich projektu do produkcji. Aktywnie działa w osiedlowym CAL-u (Centrum Aktywności Lokalnej),gdzie prowadzi zajęcia dla młodzieży oraz udziela się, ucząc szydełkować.

Karolina Małys: Swoją działalność społeczną zaczęła w 2015 roku od podwórka szkolnego, gdzie brała udział w przygotowywaniu wielu eventow, czy konkursów. Między innymi dwóch dni paszportu, podczas których współpracowała z konsulem Korei, wydarzenie to było kierowane do szkół podstawowych. Od 2017-2021 wolontariuszka w Uniwersytecie Dzieci, gdzie czuwała nad warsztatami, opiekunka seminarii bioróżnorodność i wielokulturowość. Radna III i IV kadencji Młodzieżowej Rady Miasta Wrocławia, w której brała udział w przygotowywaniu II Szkolnej Konferencji Klimatycznej. W Stowarzyszeniu Akademii Samorządów Uczniowskich pomagała przy warsztacie dla szkół 04.03.2020. Obecnie pełni funkcję przewodniczącej wydziału przyrodniczo-technologicznego, działa na rzecz studentów/ek. W wolnym czasie lubi planować jachtostopowe rejsy i czytać książki.

Maryna Veremchuk: Copywriterka, wideografka, aktywistka społeczna. W latach 2009 – 2013 działaczka stowarzyszenia ekologiczno-naturalistycznego w m.Łuck. Od 2014 roku wolontariuszka, biorąca udział w projektach skierowanych na pomoc i wsparcie Ukrainy. W 2022 roku pomagała uchodźcom z Ukrainy w tłumaczeniu, pakowaniu pomocy humanitarnej oraz zbiórkach pieniężnych na zapotrzebowania Sił Zbrojnych Ukrainy.Uważa,że obojętność jest największym wrogiem ludzkości, dlatego angażuje się w różnorodne projekty społeczne i kulturowe, żeby okazać swoją pomoc i wsparcie osobom potrzebującym.Autorka pracy „Obraz dzieci i kobiet w fotografii wojennej”, współautorka filmu dokumentalnego „Labirynty” o osobach bezdomnych. Tworząc materiały audiowizualne stara się pokazać oraz nagłośnić problemy społeczne. Na co dzień pracuje w przychodni leczenia uzależnień, jest trenerką rzucania siekierami i twórczynią contentu SM.

Paula Paplińska: Studentka ostatniego, piątego roku Komunikacji wizerunkowej na Uniwersytecie Wrocławskim. Jedna z organizatorek International Days 2023 – studenckiego programu działającego na rzecz integracji międzynarodowej i międzykulturowej we Wrocławiu, w kooperatywie z uniwersyteckim Biurem Współpracy Narodowej pełniła funkcję team leaderki oraz copywriterki. Wydarzenie składało się z warsztatów psychologicznych, warsztatów o komunikacji interkulturowej oraz pokazu filmowego w Nowych Horyzontach wraz z panelem dyskusyjnym. Działała w studenckich kołach naukowych: SKN touchpoint oraz Kole Naukowych Interdyscyplinarnych Działań Europejskich. Prywatnie miłośniczka polskiej szkoły filmowej, kolekcjonowania płyt winylowych oraz podniesienia sobie tętna porządnym treningiem.

Dominik Ławrynowicz: Maturzysta, który poprzez pracę z ludźmi rozwija z ekscytacją swoją kreatywność, otwartość oraz analityczność. Angażuje się w projekty społeczne o zróżnicowanym tle, dając od siebie to co najlepsze. Interesuje się ideą platform społecznościowych, wpływem marketingu na społeczeństwo oraz estetyką i dobrym planowaniem grafik. Swoje zainteresowania i wiedzę wykorzystuje doskonale w połączeniu z wysoką empatią oraz ciekawością do ludzi. Poprzez projekty społeczne zyskał uznanie między innymi dla Fundacji DKMS przyczyniając się do zebrania nowych Dawców szpiku.