Tytuł projektu: Dobry klimat Wrocławia!
Okres trwania: 01.09.2023 do 31.12.2023
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach programu Europejski Korpus Solidarności.
Opis: Nasz projekt jest inicjatywą oddolną i lokalną tworzoną przez grupę 6 młodych ludzi- poznaliśmy się na jednym osiedlu. Zdecydowaliśmy o tym, że nasza energia do działania powinna być spożytkowana szerzej społecznie. Niektórzy z nas angażują się już od kilku lat w inicjatywy prospołeczne, również te własnego autorstwa, w ramach działań na osiedlach: Kozanów i nie tylko. Partyk Jurkowski zrealizował kilka projektów lokalnych o charakterze edukacyjnym i kulturalnym w ramach Mikrograntów młodzieżowych, a w zeszłym roku (2022) w ramach EKS (projekt “Nasz GŁOS ma znaczenie! –wrocławska orkiestra młodzieżowa”).
Projekt, który zrealizowaliśmy, miał na celu zaangażowanie min. 20 mieszkańców i mieszkanek wrocławskich osiedli we wspólne działania proekologiczne, był więc rozpoczęciem naszych aktywnych działań. Zrealizowaliśmy go, ponieważ bardzo ważna jest dla nas ekologia. Pomysł tego projektu narodził się, gdyż wierzymy, że proekologiczne działania są niezbędne dla przyszłości naszej planety -najpierw w skali mikro-osiedla, jak i potem makro-globalnie. Wraz z postępującą industrializacją, zmiana klimatu, zanieczyszczenie powietrza i wody oraz degradacja gleby stają się coraz większym problemem dla ludzkości. Dlatego uważamy, że każdy z nas jest odpowiedzialny za ochronę środowiska i poprawę jakości życia na Ziemi. Nie wolno czekać, aż inni coś zrobią, możemy zacząć sami, tu i teraz. Chcemy w ten sposób przyczynić się do zmniejszenia negatywnego wpływu człowieka na środowisko naturalne i do popularyzacji proekologicznych działań wśród mieszkańców i mieszkanek naszej okolicy.
Z drugiej strony zauważyliśmy, że na naszym osiedlu jest niewielka integracja. Uznaliśmy to za problem, ponieważ uważamy, że dobre relacje międzyludzkie są bardzo ważne dla jakości życia w danym miejscu, równie ważne jak ekologia. Dbałość o środowisko i relacje międzyludzkie-to wszystko składa się wg nas na dobry klimat.
W ramach projektu zorganizowaliśmy dla innych warsztaty, na których razem tworzyliśmy domki dla owadów oraz karmniki dla ptaków. Była to doskonała okazja do integracji sąsiedzkiej oraz przekazania wiedzy na temat ekologii. Podczas warsztatów opowiedzieliśmy o roli owadów i ptaków w ekosystemie oraz o tym, jakie korzyści dla środowiska i dla nas samych płyną z tworzenia takich domków i karmników. Promowaliśmy również ideę kompostowania odpadów i niemarnowania jedzenia, a także zachęcaliśmy do tworzenia ekologicznych prezentów na święta Bożego Narodzenia. Naszym celem była nie tylko edukacja, ale również praktyczne działanie. Wieszaliśmy więc domki dla owadów i karmniki dla ptaków na terenie naszego osiedla i jego okolic.
Stworzyliśmy projekt, który nie tylko przyczyni się do poprawy stanu środowiska naturalnego w naszej okolicy, ale także stał się okazją do spotkań, rozmów i wspólnych działań, impulsem do zacieśnienia więzi międzyludzkich, do stworzenia społeczności o wyraźnie proekologicznych wartościach i do wspólnego działania na rzecz dobra naszej planety.